Pôžičky a ich možnosti

Postavičky lezúce na vrcholS peniazmi je nutné vedieť správne zaobchádzať. Nanešťastie nie každý si to uvedomuje. Inou vecou však je, keď šetríme kde sa dá, no niekedy sú mesačné výdavky vyššie ako predchádzajúce mesiace. Pokiaľ vám ešte niečo ostalo, ale nutne potrebujete zaplatiť neočakávanú položku, obráťte sa na pôžičky. Samozrejme, tieto finančné produkty nie sú len rýchleho charakteru. Ihneď sú dostupné len vtedy, pokiaľ potrebujete nižšie sumy. Ak však máte v záujme väčšie projekty a vyššie ciele, nielenže potrebujete už niečo mať našetrené a svoj príjem zdokladovať, ale sa aj zaviazať na dlhšie obdobie. V našom článku vám povieme aké typy pôžičky rozlišujeme a možno v nich nájdete takú, aká by sa vám práve hodila.

Okrem bankových ponúk sú na trhu aj nebankové možnosti

Mylnou domnienkou súčasnosti je to, že jedine banky ponúkajú skutočne výhodné možnosti. Pokiaľ by ste boli v tejto oblasti trošku „doma“, vedeli by ste, že aj ponuka od nebankovej spoločnosti sa oplatí. Neplatí vždy, že pôžičky od nebankových subjektov preplatíte niekoľkonásobne. Na trhu sú dokonca takí, ktorí vám prvýkrát požičajú bezúročne prípadne s veľmi nízkym úrokom. Preplatok 1-10 eur je stále lepší a výhodnejší ako úroky v ktorejkoľvek banke. Tie pri krátkodobých produktoch pod 30% nejdú.

Nebankové pôžičky sú vhodné hlavne pre tých, ktorí potrebujú peniaze rýchle, no chcú sa vyhnúť akémukoľvek typu dokladovania. Na rozdiel od bankových možností ich môžete získať jedine online, teda nemajú kamenné pobočky. A ak majú tak veľmi zriedkavo. Tie, ktoré pobočky majú, majú väčšinou aj náročnejšie kritéria na žiadateľov. O bankové finančné produkty môžu žiadať väčšinou len klienti daných bánk, ktoré ich majú v databáze.

Aj z iného hľadiska sa tieto dva typy spoločností zásadne líšia. Získať bankové pôžičky bez dokladovania príjmu nepôjde rovnako ako ich získať bez registra. Nebankové možnosti sú u tohto ohľadu dostupnejšie pre širšiu verejnosť. Hoci treba uznať, že zákony stále podmienky na získanie takýchto finančných produktov sťažujú. Týmto krokom však vyšachovali všetky úžernícke spoločnosti, takže máte istotu, že to, čo tu ostalo, je riadne odobrené.

Rýchle pôžičky získateľné aj ihneď

Pokiaľ patríte k skupine ľudí, ktorým sa dočasne minuli úspory, ale v najbližšom období očakávajú prísun financií, v tom prípade je pre vás najlepšia táto možnosť. Ako sme už vyššie uviedli. Sú dve možnosti ako sa dostať k peniazom ihneď, a síce rýchle pôžičky. Kontaktovať sa na banku alebo na nebankovú spoločnosť. Pričom banka bude mať logicky náročnejšie kritériá, no na druhej strane možnosť požičať si viac peňazí na dlhšie obdobie. Predstavme vám obe vaše možnosti.

Rýchle bankové pôžičky sú dostupné hlavne pre klientov daných subjektov. Bez účtu v nej je možné si požičať jedine ak sa viete preukázať dobrým príjmom, máte čistý register atď. To znamená, že všetko musí byť ideálne. Do pár hodín vám však vedia sprostredkovať aj 3000 eur, pričom splatnosť môže byť aj niekoľko rokov. Ich počiatočná hranica ale nejde pod 300 eur. Ak teda potrebujete nižšie sumy, v banke nepochodíte. Okrem toho, to, že ide o banku nezaručuje, že úroková sadzba bude výhodnejšia. Ako sme už vyššie naznačili, aj tieto spoločnosti si radi privyrobia vyššími úrokmi hlavne pri „nízkych“ sumách.

Nebankové pôžičky ihneď sa od bankových produktov výrazne líšia a to nielen dobou vybavenia, ale aj kritériami a špeciálnym akciami. Niektoré výhody sme si už taktiež uviedli vyššie. Napr. niektoré spoločnosti vám poskytnú peniaze bez dokladovania príjmu, bez registra či bez iných podmienok. Všetko si viete vybaviť do niekoľkých minút online spôsobom priamo z vášho domova. Požičať si môžete od 20 do 500 eur, no doba splatnosti je o čosi kratšia. Väčšinou nepresahuje 30 dní. Je to hlavne kvôli tomu, že ide o krátkodobé rýchle pôžičky a teda je ich splatnosť kratšia. Mnoho z týchto spoločností ponúka akcie pre nových zákazníkov, kedy pri prvej vyhovenej žiadosti neplatia úrok. Viete o nich požiadať nielen online, ale aj cez sms či telefonicky.

Klasické dlhodobé pôžičky

Helikoptéra a autoMedzi často vyhľadávané finančné produkty patrí aj tento typ. V porovnaní s predchádzajúcim prípadom však ide o oveľa vyššie sumy so záväzkom na oveľa dlhší čas. Klasické dlhodobé pôžičky možno získať aj v bankových aj v nebankových spoločnostiach. Väčšinou sú s dokladovaním účelu a so založením nehnuteľnosti kvôli výške súm, ktorú jednotlivé spoločnosti poskytujú.  To znamená, že požičať si môžete aj niekoľko stoviek tisíc eur. Pričom väčšina nebankoviek poskytuje maximálne do 100 000 eur, no bankové možnosti sú citeľne širšie. Vedia poskytnúť aj niekoľkonásobne vyššie sumy, no samozrejme, treba za ne primerane ručiť. Splatnosť takýchto súm býva aj niekoľko desaťročí.

Čo sa týka úrokovej sadzby, takéto pôžičky (pre mladých, na bývanie, pre mladomanželov…) sú výhodnejšie v bankách. V súčasnosti sú úroky na historických minimách a môžete nájsť mnoho ponúk pod 1%. Najlepšie možnosti v nebankovkách predstavujú minimálne 10%. Okrem toho si však treba všímať aj RPMN (ročnú percentuálnu mieru nákladov). Je to takisto číslo v percentách, ktoré ale vyznačuje vaše celkové ročné výdavky s produktom. Preto býva o čosi vyššie ako samotný úrok a reálne zhodnotenie výhodnosti vybraného finančného produktu ovplyvňuje. Preto, ak sa vám pôžičky od konkrétnej spoločnosti zdajú najlepšie, lebo majú najnižší úrok, nemusí to o ničom vypovedať. V konečnom dôsledku by ste mohli preplatiť viac ako si myslíte.

Online porovnanie a žiadosť

Či už pátrate po krátkodobých alebo dlhodobých možnostiach, nasledujúca informácia sa vám bude určite hodiť. Tie najlepšie a najvýhodnejšie pôžičky získate jedine tak, ak si ich urobíte ich online porovnanie pomocou kalkulačky. Nie je potrebné nikam chodiť, ani navštevovať xyz stránok. Po kliknutí na odkaz uvedený v úvode budete presmerovaný na stránku, ktorý tento bezplatný a nezáväzný nástroj, akým je finančná kalkulačka, obsahuje. Vypíšete niekoľko základných údajov, z ktorých sa do niekoľkých sekúnd vypočítajú vaše ponuky. Online porovnanie pomocou kalkulačky je to najlepšie a najrýchlejšie na získanie a prieskum pôžičiek na súčasnom trhu. Priamo v ňom môžete aj o niektorú ponuku požiadať.

Náš príspevok sa vás nesnažil informačne vyčerpať, ale predstaviť vám vaše možnosti a základné rozdiely v produktoch jednotlivých spoločností. No ak máte pocit, že sme niečo podstatné o pôžičkách vynechali, odporúčame vám aj tento článok na Forbes, ktorý by vám mohol vyhovovať.

Pridaj komentár